Ve středu 10. května a v pátek 12. května se žáci devátého ročníku zúčastnili dějepisného workshopu, ve kterém se seznámili nejen s historickými reáliemi a událostmi v 50. a především 60. letech minulého století, ale měli také možnost hlouběji se zamyslet nad jejich příčinami a následky.

Tento zážitkový workshop s pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky nabízel účastníkům pohled na rok 1968 očima postav žijících v jednom činžovním domě. Ve hře v roli si žáci mohli uvědomit, jaké dosahy měla invaze na obyčejné lidi a jak mnohdy změnila jejich životní sny, plány a představy. Workshop byl inspirován skutečnými příběhy a vyprávěním pamětníků z archivu Paměť národa a byl veden vyškolenými lektorkami se zkušeností s dramatickou výchovou a hraním rolí.

A jak se žákům workshop líbil?

„Někdy je dobré, když se dozvídáme věci jiným způsobem než jen z hodin dějepisu. Líbilo se mi, jak jsme si mohli prožít dobu očima, kteří v ní žili. Byly tam i zajímavé aktivity. Celkově se mi to líbilo.“                          

„Přišlo mi to přínosné a užitečné. Přiblížilo to pocity lidí i celkově okolí.“

„Workshop se mi moc líbil, hodně mi přiblížil tehdejší dobu. Některé věci jsem ani nevěděla, takže jsem se naučila i něco nového. Líbily se mi hlavně ukázky z doby, kdy se to opravdu dělo.“

„Workshop byl opravdu zajímavý. Upřímně jsem nečekala, že mě to bude bavit, ale bavilo mě to.“

„Líbilo se mi, že jsme se mohli podívat očima obyvatel Prahy, jak to bývalo a určitě jsem si z tohoto workshopu odnesla nějaké zajímavosti i ponaučení komu věřit a komu ne. Bylo to hodně zábavné, hlavně když jsme se vydávali za ty postavy.“

Nahoru ↑